Kirkkovaltuusto

Kirkkovaltuusto on Seinäjoen seurakunnan ylin päättävä elin. Valtuustossa on 39 paikkaa. Valtuusto valitaan joka neljäs vuosi seurakuntavaaleilla, joissa äänioikeutettuja ovat kaikki 16 vuotta täyttäneet seurakunnan jäsenet. Istuva kirkkovaltuusto valittiin vaaleilla syksyllä 2022 ja se aloitti toimintansa vuoden 2023 alusta.

Kirkkovaltuuston kokousten pöytäkirjat ja esityslistat 

Kirkkovaltuuston pöytäkirjat

Kirkkovaltuuston esityslistat

Esityslistoista näkyy tulevan kokouksen esityslista. Kun kokouksen pöytäkirja on julkaistu, esityslista poistuu ja löydät tiedot pöytäkirjojen kohdalta (yläpuolella).

Jos pöytäkirjasta puuttuu pykälä, se sisältää asioita, joita ei julkaista:

  • yksityisyyden suojaan liittyvä asia
  • salassa pidettävä asia
  • henkilöön liittyvä yksityinen asia

Kirkkovaltuuston jäsenet 2023-2026.

 

Jouni Aila
jouni.aila@metsakeskus.fi

Pirjo Aittoniemi
pirjo.aittoniemi@seinajoki.fi

Pirkko Ekoluoma
pirkko.ekoluoma@gmail.com

Milla Hautala
hautalamilla@gmail.com

Jari Heiska
jari.joosep.heiska@gmail.com
 
Juhani Hihnala
juhani.hihnala@netikka.fi
 

Suvi Ilonen
suvi@solina-kuoro.fi

Jussi Juurakko
jussi.juurakko@netikka.fi

Elina Kalliovalkama
elina.kalliovalkama@outlook.com

Piia Kattelus-Kilpeläinen
piia.kattelus-kilpelainen@seinajoki.fi

Mari Kela
kelamarijohanna@gmail.com

Johanna Keski-Jyrä
johanna.keski-jyra@seinajoki.fi

Juha Kitinoja
juha.kitinoja@valokaista.fi

Juha Kivimäki
juha.kivimaki@epkatsastus.fi

Pasi Koivula
koivula.pasi@gmail.com

Matti Kuvaja
matti.kuvaja@netikka.fi 

Annukka Latvala
annu22minna@gmail.com

Markku Lehtola
markku.lehtola@seinajoki.fi

Jesse Luhtala
jesse.luhtala@proprint.fi

Emilia Melender
melenderemilia@gmail.com

Jaana Metsäranta
jaana.metsaranta@minimani.fi

Timo Niemi
timo.niemi@upm.com

Juha Palo
juhappalo@gmail.com

Jarkko Panu
jarkko.panu@hotmail.com

Seppo Perkiö
seppo.perkio@seinajoki.fi

Antti Punkari
antti.punkari@outlook.com

Harri Rajakorpi 
 

Tapani Renko
tapani.renko@gmail.com

Henna Salo 
halogeeni81@gmail.com

Ari Setälä
ari.setala2@gmail.com

Mika Suomalainen
mika.suomalainen@vmclean.fi

Sirpa Syrjälä 
sirpa.syrjala@hyvaep.fi

Pentti Taipalus
taipalus.pentti@gmail.com

Emma Valo
emma.annikki.valo@gmail.com

Terhi Varpuluoma
terhi.varpuluoma@sedu.fi

Susanna Vehkaoja
susanna.vehkaoja@netikka.fi

Jukka Vihriälä 
jukka.vihriala@netikka.fi

Petri Yli-Soini
petri@yli-soini.fi

Ilmari Ylä-Autio
ilmari.ylaautio@gmail.com