Kirkkovaltuusto

Kirkkovaltuusto on Seinäjoen seurakunnan ylin päättävä elin. Valtuustossa on 39 paikkaa. Valtuusto valitaan joka neljäs vuosi seurakuntavaaleilla, joissa äänioikeutettuja ovat kaikki 16 vuotta täyttäneet seurakunnan jäsenet. Istuva kirkkovaltuusto valittiin vaaleilla syksyllä 2018 ja se aloittaa toimintansa vuoden 2019 alusta. Vaalien äänestysprosentti oli 22,2. Edellisissä vaaleissa vuonna 2014 prosentti oli 25,4. Alueelliset äänestysprosentit olivat: alueseurakunta 18,1 %, Nurmo 20,2 %, Peräseinäjoki 30,2 % ja Ylistaro 33,0 %.

Uuden kirkkovaltuuston puheenjohtajana ja varapuheenjohtajana valitaan kirkkovaltuuston kokouksessa 23.1.2019.

Kirkkovaltuuston kokousten pöytäkirjat ja esityslistat kesä 2017 lähtien

Kirkkovaltuuston pöytäkirjat

Kirkkovaltuuston esityslistat

Esityslistoista näkyy tulevan kokouksen esityslista. Kun kokouksen pöytäkirja on julkaistu, esityslista poistuu ja löydät tiedot pöytäkirjojen kohdalta (yläpuolella).

Jos pöytäkirjasta puuttuu pykälä, se sisältää asioita, joita ei julkaista:

  • yksityisyyden suojaan liittyvä asia
  • salassa pidettävä asia
  • henkilöön liittyvä yksityinen asia

Vanhemmat pöytäkirjat

 

Vuosi 2017

 

 

Vuosi 2016

Vuosi 2015

 

Vuosi 2014

 

Kirkkovaltuuston jäsenet 2019-2022

 

Jouni Aila
jouni.aila@metsakeskus.fi

Pirjo Aittoniemi
pirjo.aittoniemi@seinajoki.fi

Pirkko Ekoluoma
pirkko.ekoluoma@gmail.com

 

 

 

 

 

 

Anne Flinkkilä
anne.flinkkila@seinajoki.fi


 

 

 

 

 

 

Jari Heiska
jarijoosepheiska@luukku.com

Kati Hietanen
kati.hietanen@outlook.com

Juhani  Hihnala
juhani.hihnala@netikka.fi

Kalle Hiltunen
kalle.hiltunen@h-y.fi

Jussi Juurakko
jussi.juurakko@netikka.fi

Elina Kalliovalkama
elina.kalliovalkama@outlook.com

Anne Katila
anne.kristiina69@gmail.com

Mari Kela
kelamarijohanna@gmail.com

Johanna Keski-Jyrä
johanna.keski-
jyra@seinajoki.fi

Juha Kitinoja
juha.kitinoja@valokaista.fi

Matti Kuvaja
matti.kuvaja@netikka.fi

Annukka Latvala
annukka.latvala@seinajoki.fi

Suvi Lehtimäki
suvi@solina-kuoro.fi

Mikael Luotola
mikael.luotola@netikka.fi

Asko Matikka
asko.matikka@gmail.com

Kari Maunula
kari.maunula@netikka.fi

Jaana Metsäranta
jaana.metsaranta@minimani.fi

Alpo Mäkinen
makinen.alpo@gmail.com

Hanna Mäkynen
hanna.makynen@gmail.com

Timo Niemi 
timo.niemi@upm.com

Pekka Niemi
pekka_niemi@netikka.fi

Seppo Perkiö
seppo.perkio@seinajoki.fi

Esa Perttu
esaperttu@gmail.com

Liisa Pihlaja
liisa.pihlaja@netikka.fi

Timo Seppälä
seppltimo@gmail.com

Ari Setälä
ari.setala2@gmail.com

Paula Sihto
paula.sihto@epshp.fi

Tarja Tenkula
tenkula.tarja@gmail.com

Mervi Uusi-Pohjola
mervi.uusi-pohjola@seinajoki.fi

Emma Valo
emma.annikki.valo@gmail.com

Voitto Välimäki
voittoster@gmail.com

Ritva Västi
ritvalla@hotmail.com

Jouko Ylinen
jouko.ylinen@sekl.fi

Petri Yli-Soini
petri@yli-soini.fi

Ilmari Ylä-Autio
ilmari.ylaatio@gmail.com