Kirkkovaltuusto

Kirkkovaltuusto on Seinäjoen seurakunnan ylin päättävä elin. Valtuustossa on 39 paikkaa. Valtuusto valitaan joka neljäs vuosi seurakuntavaaleilla, joissa äänioikeutettuja ovat kaikki 16 vuotta täyttäneet seurakunnan konfirmoidut jäsenet. Istuva kirkkovaltuusto valittiin vaaleilla syksyllä 2014 ja aloitti toimintansa vuoden 2015 alusta. Vaalien  äänestysprosentti oli 25,4. Edellisissä vaaleissa vuonna 2010 prosentti oli 28. Peräseinäjoella äänestysprosentti oli vuoden 2014 vaaleissa 33,3. Ylistarossa 39,1. Nurmossa 24,1. Alueseurakunnassa 23,2.

Kirkkovaltuuston puheenjohtajana toimii Pirjo Aittoniemi ja varapuheenjohtajana Jouko Ylinen.

 

 

Kirkkovaltuuston jäsenet

Mikko Aila
mikko.aila@netikka.fi
Pirjo Aittoniemi, pirjo.aittoniemi@seinajoki.fi


Milla Hautala
milla.hautala@netikka.fi


Jari Heiska
jarijoosepheiska@luukku.com

 


Juhani  Hihnala
juhani.hihnala@netikka.fi


Kari Hokkanen
kari.hokkanen@netikka.fi


Satu Hänninen
satuelina.hanninen@gmail.com


Jussi Juurakko
jussi.juurakko@netikka.fi


Elina Kalliovalkama
elina.kalliovalkama@epshp.fi


Arja Kankaanpää
arja.kankaanpaa@netikka.fi


Ville Karhu 
rytmiguru@gmail.com


Anne Katila
anne.mll@luukku.com


Airi Kattelus
airi.kattelus@gmail.com


Piia Kattelus
piia.ketomaki@netikka.fi


Johanna Keski-Jyrä
johanna.keski-jyra@edu.seinajoki.fi


Hannu Kontturi
hannu.kontturi@seamk.fi

 


Heikki Kujala
heikkijkujala@gmail.com


Matti Kuvaja
matti.kuvaja@netikka.fi


Suvi Lehtimäki
suvi.lehtimaki@sekl.fi

 


Mikael Luotola
mikael.luotola@netikka.fi


Markku Muurimäki muurimaki.markku@netikka.fi

 


Satu Mäkinen
satu.m@netikka.fi


Anna Mäki-Paavola
valimaa@nettilinja.fi


Hanna Mäkynen
hanna.makynen@gmail.com



Pekka Niemi
pekka_niemi@netikka.fi


Timo Niemi 
timo.niemi@upm.com


Seppo Perkiö


Esa Perttu
esaperttu@gmail.com


Liisa Pihlaja
liisa.pihlaja@netikka.fi

'
Sihto Paula
paula.sihto@epshp.fi

 


Pentti Taipalus
taipalus.pentti@gmail.com
 


Tarja Tenkula
tarja.tenkula@epshp.fi


Mervi Uusi-Pohjola
mervi.uusipohjola@gmail.com


Emma Valo
emma.annikki.valo@gmail.com


Mikko Viinikka
mikko.viinikka@netikka.fi

 


Voitto Välimäki
voittoster@gmail.com

 


Jouko Ylinen
jouko.ylinen@sekl.fi
 


Petri Yli-Soini
petri.yli-soini@netikka.fi


Ilmari Ylä-Autio
ilmari.ylaatio@gmail.com