Diakoniatoimistot

 

Tilanne 16.3.2020

Seinäjoen seurakunta pyrkii ennaltaehkäisemään koronaviruksen leviämistä perumalla kaikki tapahtumat ja kokoontumiset jumalanpalveluksia ja kirkollisia toimituksia lukuun ottamatta toukokuun loppuun saakka. Seurakuntien palvelu- ja diakoniatoimistot jatkavat asiakaspalvelua. Auta meitä toimimaan vastuullisesti ja pyri hoitamaan asiointisi verkossa, puhelimitse tai sähköpostitse.

Diakonia-asiakkaaksi ainoastaan ajanvarauksella klo 9–15, ei päivystyksiä! Alla yhteystiedot alueittain.

HUOM. Perustoimeentuloon liittyvissä ongelmatilanteissa pyydämme, että avuntarvitsija ottaa ensiksi yhteyttä Kelaan saadakseen palveluohjausta tai vaihtoehtoisesti pyydämme tekemään itsenäisesti sähköisen toimeentulohakemuksen osoitteessa: https://www.kela.fi/asiointi.  Mikäli päätös tulee kielteisenä, sen jälkeen avuntarvitsija ottaa yhteyttä Seinäjoen kaupungin aikuissosiaalityöntekijöihin. Kela on velvollinen tekemään päätöksen seitsemän arkipäivän kuluessa hakemuksen jättämisestä. Aikuissosiaalityöntekijät tavoittaa parhaiten ma, ti ja to klo 9-10 puhelinnumerosta (06) 416 2111.

Seinäjoen alueseurakunta

Diakoniatoimisto, Ala-Kuljun katu 1 C (käynti takapihalta), p. (06) 418 4902

Kirsti Esala, p. 044 580 6722, kirsti.esala@evl.fi
Diakoninen vanhustyö, omaishoitajien kanssa tehtävä työ

Johanna Piuhola, p. 050 370 9945, johanna.piuhola@evl.fi
Vapaaehtoistyöstä (Ystävän tupa) vastaava diakoniatyöntekijä, lähimmäis- ja ystäväpalvelun koordinointi, vapaaehtoisten kouluttaminen ja ohjaus, nettiportaalista vastaaminen

Mervi Laasanen, p. 040 594 3557, mervi.laasanen@evl.fi
Keskusta, Pohja, Uppa, yleinen diakoniatyö, yhteiskunnallinen työ, yksin asuvien miesten parissa tehtävä työ, työttömien ja työnhakijoiden parissa tehtävä työ

Seija Saari, p. 050 570 6273, seija.saari@evl.fi
Alakylä, Katajalaakso, Huhtala, Jouppi, Kultavuori, Niemistönmaa, yleinen diakoniatyö, mielenterveystyö, näkövammaistyö, diakoninen perhetyö; yksin- ja yhteishuoltajat, Yhteisvastuukeräyksen keräysalueiden hallinnointi ja listakeräykseen liittyvät asiat ja käytännöt

Tanja Salo, p. 050 570 6152, tanja.salo@evl.fi
Kapernaumi, Kivistö, Kasperi, yleinen diakoniatyö, kuurojen parissa tehtävä työ, kehitysvammatyö, monikulttuurisuustyö

Tuomo Salo, p. 044 767 0884, tuomo.salo@evl.fi
Kärki, Pajuluoma, Törnävä, Soukanjoki, Simuna. Yleinen diakoniatyö, päihdetyö.

Otto Savolainen, diakoniajohtaja, p. 050 570 6271, otto.savolainen@evl.fi
Työalan kehittäminen ja johtaminen ja yleinen hallinnollinen työ, kokonaiskirkollinen yhteistyö, verkostoyhteistyö muiden toimijatahojen kanssa, Yhteisvastuukeräyksen organisointi, monikulttuurisuustyö

 


Nurmon kappeliseurakunta

Diakoniatoimisto, Hyllykallion seurakuntakoti, Opintie 1
 
Helena Nahkuri, p. 050 567 4422, helena.nahkuri@evl.fi
 
Kati Latikka, p. 050 369 1755, kati.latikka@evl.fi
 
Katja Kankaanpää, p. 050 369 1750, katja.kankaanpaa@evl.fi
 
Niina Vuorela, p. 050 468 3730, niina.vuorela@evl.fi
 

Peräseinäjoen kappeliseurakunta

Diakoniatoimisto, Peräseinäjoen seurakuntatalo, Kirkkotie 2
Käynti seurakuntatalon takaa: käänny Keskustieltä torin paikoitusalueelle, josta toimistolle.

Tarja Niemi, p. 040 547 8918, tarja.niemi@evl.fi

 


Ylistaron kappeliseurakunta

Diakoniatoimisto: Markinsalon 2b, 61400 Ylistaro, puh. (06) 4184 208

Annu Muukari, p. 044 580 6727, annu.muukari@evl.fi

Titta Nortunen, p. 040 529 1210, titta.nortunen@evl.fi