''Musiikkia kolmelta mantereelta'' -konsertti

su 6.9. klo 15.00

Lakeuden Risti

Osa Open Alvar Aalto Route Days 2026 -tapahtumasarjaa ja Kulttuuriympäristöpäiviä (European Heritage Days).

''Musiikkia kolmelta mantereelta'' -konsertissa Make Perttilä, Senni Valtonen, Pekka Nyman ja Hannu Rantanen esittävät musiikkia Afrikasta, Aasiasta ja Etelä-Amerikasta.

Tämä Suvimusiikki-sarjan päätöskonsertti on osa Open Alvar Aalto Route Days -tapahtumasarjaa ja Kulttuuriympäristöpäiviä (European Heritage Days), jotka ovat Euroopan laajin yleisötapahtumien ja tempausten kokonaisuus. Vuositeemat nostavat valokeilaan kulttuuriperinnön eri puolia. Vuotta 2026 vietetään teemalla Vaalimisen arvoiset, Heritage at Risk.

Konserttiin on vapaa pääsy, vapaaehtoinen kolehti seurakunnan musiikkityölle.

Lämpimästi tervetuloa myös tapahtumasarjan toiseen tilaisuuteen ti 15.9.2026 klo 18. Kirkkoherra Ari Auranen luennoi teemalla "Risti, valo ja tila - Lakeuden Ristin arkkitehtuuri ja kristillinen symboliikka". Luentotilaisuuden musiikista vastaa Lakeuden Ristin kamarikuoro Lasse Katajan johdolla.
  • Musiikki Musiikki

Luento: Risti, valo ja tila - Lakeuden Ristin arkkitehtuuri ja kristillinen symboliikka ti 15.9.2026 klo 18 Linkki avautuu uudessa välilehdessä


Järjestäjä

Seinäjoen alueseurakunta, Seinäjoen seurakunta

Ota yhteyttä

Kanttori
Peräseinäjoen kappeliseurakunta
Kanttorit
Kirkkotie 2
61100 Peräseinäjoki