Tavallisten ihmisten kiehtovat tarinat
Hautausmaakierroksilla tutustutaan hautausmaihin Seinäjoella sekä kuullaan tarinoita paikallisista ihmisistä.

Seinäjoen Oppaiden Virpi Jonsson ja Päivi Peltola kertovat tarinoita paikallisista ihmisistä Seinäjoen alueen hautausmaakierroksilla. Kuva: Matti Hautalahti.
Maksuttomia hautausmaakierroksia on tarjolla tänäkin kesänä Nurmon, Ylistaron, Törnävän ja Peräseinäjoen hautausmailla. Hautausmaakierrokset kertovat alueen paikallishistoriasta ja merkkihenkilöistä.
– Nurmossa on haudattu esimerkiksi olympiavoittajia ja Törnävän vanhalle hautausmaalle kaupunginjohtajia sekä kirkonherroja. Itseäni kuitenkin viehättää kaikista eniten kertoa tarinoita tavallisista ihmisistä, kertoo Seinäjoen Oppaat ry:n opas Päivi Peltola.
Hautausmaakierros kestää noin puolitoista tuntia ja opastettava reitti on esteetön.
– Kierroksilla käy kaikenikäisiä ihmisiä ja meille myös esitetään paljon kysymyksiä sekä kerrotaan uusia tarinoita. Olemme saaneet kierrokselle osallistujilta myös arvokasta lisätietoa haudatuista henkilöistä, Peltola kertoo.
Hautausmaakierrosten lisäksi oppaat esittelevät muun muassa historiallista Piirin sairaala-aluetta, Törnävän kartanoa ja upeaa Seinäjoen Aalto-keskusta.
Kesäilta Nurmon kirkonmäellä
Ensimmäinen Nurmon hautausmaakierros järjestetään keskiviikkona 4. kesäkuuta koko perheen Kesäilta kirkonmäellä tapahtuman yhteydessä. Kello 17 alkavassa tapahtumassa on luvassa myös yhteislauluhetkiä, poniratsastusta ja pihapelejä.
– Työkonenäyttely on ollut joka vuosi lapsille yksi tapahtuman vetonauloista. Hautausmaan työntekijän kanssa voi myös istuttaa maahan kukkasipulin, ja tulla sitten kesän päätteeksi katsomaan, onko se lähtenyt kasvamaan, hymyilee Nurmon kappeliseurakunnan diakoniatyöntekijä Niina Vuorela.
Kesäilta kirkonmäellä -tapahtuma starttaa myös perinteiset kärrykahvit, joita seuraavasta viikosta eteenpäin vietetään säävarauksella aina keskiviikkoisin kello 12–15 Nurmon hautausmaalla.
Historiaa lähelläsi
Seinäjoen seurakunta tarjoaa kesällä maksuttomia, Seinäjoen oppaiden järjestämiä kiertokävelyitä kaikilla hautausmaillaan. Kierrosten kesto on noin 1–1,5 h.
- Törnävän siunauskappeli ja uusi hautausmaa sunnuntaina 13.7. kello 16.30. Lähtö siunauskappelin edestä (Ruukintie 159).
- Törnävän kirkko ja vanha hautausmaa torstaina 12.6. kello 16 ja sunnuntaina 24.7. kello 15.30. Lähtö Törnävän kirkon portailta (Ruukintie 157).
- Nurmon hautausmaa keskiviikkona 4.6. kello 17.30 ja sunnuntaina 20.7. kello 11. Lähtö Nurmon kirkolta (Nurmonjoentie 17).
- Ylistaron hautausmaa keskiviikkona 11.6. kello 16. Lähtö Ylistaron kirkolta (Lapuantie 138).
- Ylistaron sankarihautausmaa perjantaina 18.7. kello 17. Lähtö Kirmaushallilta (Kirkkokuja 20).
- Peräseinäjoen hautausmaa sunnuntaina 27.7. kello 16 ja lauantaina 9.8. kello 10. Lähtö Peräseinäjoen hautausmaan portilta (Kirkkotie 32).


4.6.2025 09.00